streda, 29 januára, 2025
DomovAktuálneDiabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie

Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie

Milióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. 

„Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo sa o cukrovke píše na internete,“ približuje prezident Slovenského zväzu diabetikov Mgr. Ing. Jozef Borovka. 

„Predovšetkým si treba uvedomiť, že diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie,“ hovorí prezidentka Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Viera Doničová, PhD., MBA.

Dopĺňa, že žiť plnohodnotný život s cukrovkou sa dá, keď vieme, s čím máme žiť. Informácie a vedomosti sú základom pre dobrý život s cukrovkou.

Medzinárodná diabetologická federácia (IDF) odhaduje, že s diabetom na svete žije 1 z 10 dospelých. Predpokladá sa, že až polovica chorých netuší, že má cukrovku a svoje ochorenie nijako nerieši.

Diabetes Mellitus predstavuje v súčasnej dobe epidémiu. A nemuselo by to tak byť.

Neprehliadnite prvé príznaky diabetu

Správajte sa zodpovedne a neprehliadajte prvotné príznaky diabetu. Patria medzi ne nadmerný smäd, časté močenie, únava alebo náhle chudnutie, aj keď ste nezmenili stravovacie návyky.

V takomto prípade preventívne navštívte lekára a nechajte si zmerať hladinu cukru v krvi, prípadne si urobte domáci test. Včasná diagnostika zabráni závažným a nezvratným komplikáciám.

Ak vám lekár potvrdí diagnózu, nezúfajte. „Diabetikovi s cukrovkou 1. typu treba vysvetliť, že síce si inzulín bude musieť pichať, ale len vďaka nemu bude môcť mať plnohodnotný život,“ hovorí hlavný odborník pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy MZ SR doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH., FRCP, FEFIM. Cukrovka je síce nevyliečiteľná, ale je liečiteľná.

Spolupracujte s lekárom

Existujú dostupné moderné lieky, ktoré dokážu spomaliť rozvoj diabetických komplikácií a predĺžiť život pacienta s cukrovkou. 

„Základom na preklenutie všetkých obáv je vytvoriť si dobrý vzťah lekár – pacient, čo zaručí úspešnú a efektívnu liečbu diabetikov,“ podotýka Jackuliak.

Medzi diabetikmi prevláda diabetes 2. typu (na Slovensku ho má 9 z 10 diabetikov). Tomuto typu cukrovky sa dá vyhnúť dodržiavaním zdravého životného štýlu – vhodnou stravou, pravidelným cvičením a udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti.  

Rodičom dieťaťa – diabetika odporúča, aby sa nehanbili za to, že ich dieťa má cukrovku. „Neodstavte dieťa od bežného života. Je dôležité okoliu vysvetliť, že diabetes nie je nákazlivá choroba,“ zakončuje Borovka.

Ako ľudia zvládajú život s diabetom

36 % ľudí s cukrovkou pociťuje tieseň zo svojho ochorenia.

63 % ľudí s cukrovkou tvrdí, že strach z komplikácií súvisiacich s cukrovkou ovplyvňuje ich pohodu.

Pre 28 % ľudí s cukrovkou je ťažké zostať pozitívny vo vzťahu k svojmu stavu

Zdrojhttps://worlddiabetesday.org/

Medzinárodná diabetologická federácia odporúča v rámci zdravej životosprávy

Pitie vody alebo nesladeného čaju namiesto ovocných štiav a sýtených sladkých nápojov.

Každodennú konzumáciu najmenej troch porcií zeleniny a čerstvého ovocia.  

Konzumáciu orechov alebo nesladeného jogurtu medzi hlavnými jedlami.

Obmedzenie príjmu alkoholu.

Uprednostnenie chudého mäsa, hydiny alebo morských plodov.

Preferencia celozrnného pečiva, celozrnnej ryže, celozrnných cestovín.  

Používanie nenasýtených tukov (olivový, repkový, kukuričný alebo slnečnicový olej) namiesto nasýtených tukov (živočíšny tuk, kokosový alebo palmový olej).

Aké príznaky si všímať pri ochorení diabetes?

Odporúčané množstvo fyzickej aktivity na predchádzanie diabetu

Najmenej 150 minút aeróbneho cvičenia strednej intenzity týždenne (napr. chôdza, jogging, plávanie alebo jazda na bicykli)

Cvičenie rozložené na niekoľko dní, prípadne v kratších intervaloch 10 – 15 minút

Zvýšenie svalovej hmoty.                                                                                 

Zdrojhttps://www.uvzsr.sk/

Svetový Deň diabetu (14.novembra) nemá byť len mrzutým vyjadrením rapídne stúpajúceho výskytu cukrovky v celosvetovom meradle. Je to tiež oslava pokroku v oblasti prechádzania a liečenia.

Cieľom je zvýšiť informovanosť o chorobe, o jej diagnostike a liečbe, umožniť lepšie poznanie tejto choroby, zlepšovanie starostlivosti a najmä presadzovanie lepšej prevencie.

Podľa expertov cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami.

  • Chcete byť zdravší a štíhlejší? Znížte príjem cukru
    Cukor je často nazývaný „sladkým nepriateľom“ nášho zdravia. Aj keď ho máme radi pre jeho schopnosť vylepšiť chuť jedál, nadmerná konzumácia cukru môže byť hlavnou prekážkou pri dosahovaní zdravšieho životného štýlu či chudnutia.
  • Dna – choroba kráľov, ktorá môže postihnúť aj vás!
    Dna je metabolické ochorenie spôsobené zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi (hyperurikémiou). Kyselina močová je vedľajším produktom rozkladu purínov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v niektorých potravinách a v našom tele.
  • Nenahraditeľná podpora vo fitness
    Jedným z najpoužívanejších doplnkov vo fitness sú proteíny. Bielkoviny sú kľúčové pre rast svalovej hmoty a regeneráciu po náročnom tréningu.
  • Domáci zázvorový sirup, ktorý si zvládnete urobiť doma!
    Zázvor je právom považovaný za superpotravinu. Vďaka svojim protizápalovým a imunostimulačným účinkom sa stáva nenahraditeľným pomocníkom najmä počas chladných dní. A čo je lepšie ako čerstvý zázvor? Domáci zázvorový sirup!
  • Sacharidy a cukry
    Kým sa pustíte do nejakej nazvime to diéty, vysvetlime si najskôr najdôležitejšie pojmy a časté omyly. Jedným z nich sú uhľohydráty. Aká je ich úloha v našom organizme? Témou sú sacharidy a cukry. Sacharidy alebo uhľohydráty Uhľohydráty sú starším názvom pre sacharidy, alebo sa ľudovo stretávame aj s pojmom cukry. „Pri slove uhľohydráty, ktoré sú popri bielkovinách a tukoch, jedným… Čítať viac: Sacharidy a cukry
Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články