sobota, 23 novembra, 2024
HomeAktuálneSvetový deň hypertenzie

Svetový deň hypertenzie

Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak). Často je spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO. Päť gramov alebo jedna čajová lyžička. Dôvodom sú najmä spracované potraviny.

“Vysoký príjem soli zvyšuje krvný tlak. Ten je hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ako sú infarkty a mŕtvice,” dodala WHO.

Svetový deň hypertenzie – Európa vedie

V Európe je najvyšší výskyt vysokého krvného tlaku na svete. Podľa správy WHO o Európe je pravdepodobnosť úmrtia mužov v tomto regióne na kardiovaskulárne ochorenia takmer 2,5-krát vyššia ako u žien.

Existuje aj geografický rozdiel. Pravdepodobnosť úmrtia v mladom veku (30 – 69 rokov) na tieto ochorenia je vo východnej Európe a strednej Ázii takmer päťkrát vyššia v porovnaní so západnou Európou.

Svetový deň hypertenzie – pozrime sa bližšie na pečeň

Ovplyvňuje hypertenzia pečeň alebo stukovatená pečeň hypertenziu?

Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je v súčasnosti považovaná za multisystémové ochorenie. Má významnú spojitosť so zvýšeným rizikom širokého spektra nepečeňových komplikácií, vrátane kardiovaskulárnych ochorení (KVO).

Za jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov KVO je považovaná hypertenzia. Najnovšie zistenia naznačujú, že zvýšený krvný tlak by mohol predpovedať vznik NAFLD.

Iné výskumy zase uvádzajú, že prítomnosť a závažnosť NAFLD koreluje s výskytom hypertenzie. Tieto nové dôkazy pritom spoločne naznačujú existenciu možného obojsmerného vzťahu medzi vysokým krvným tlakom a NAFLD.

Svetový deň hypertenzie si pripomíname 17. mája. Pozrime sa bližšie na dostupné štúdie, ktoré sa venujú tejto téme. 

Náhly nástup studeného potu bez jasného dôvodu môže byť možným príznakom srdcového infarktu. 
Náhly nástup studeného potu bez jasného dôvodu môže byť možným príznakom srdcového infarktu. 

NAFLD a kardiovaskulárne ochorenia

NAFLD je najčastejším chronickým ochorením pečene v západných krajinách a postihuje približne 25% dospelej populácie.

Často sa spája s ďalšími metabolickými komorbiditami, ako sú obezita, cukrovka druhého typu alebo dyslipidémia. Je všeobecne považovaná za hepatálny prejav metabolického syndrómu.

Okrem potenciálu spôsobovať ochorenia a úmrtia súvisiace s pečeňou, súvisí NAFLD aj so subklinickými a klinickými kardiovaskulárnymi ochoreniami (KVO).

Čoraz viac dôkazov pritom naznačuje, že pacienti s NAFLD čelia značnému riziku vzniku hypertenzie, ischemickej choroby srdca, kardiomyopatie a srdcových arytmií. Tie vedú k zvýšenej kardiovaskulárnej chorobnosti a úmrtnosti.

NAFLD je najčastejším chronickým ochorením pečene v západných krajinách a postihuje približne 25% dospelej populácie.

Prirodzený priebeh NAFLD je variabilný. U prevažnej väčšiny pacientov nedôjde k progresii od jednoduchej steatózy do fibrózy a konečného štádia ochorenia pečene.

Pacienti s progresívnymi formami NAFLD vrátane nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) a/alebo pokročilej fibrózy, ako aj pacienti s NAFLD so súbežným diabetom 1. typu čelia najvyššiemu riziku KVO.

Rizikové faktory

I keď väčšina pacientov má miernu steatózu, približne 20 – 30% prípadov sa vyvinie do NASH s progresívnou fibrózou. Z nich zhruba 20% pokročí k cirhóze so zvýšeným rizikom hepatocelulárneho karcinómu.

Medzi rizikové faktory spojené s progresiou NAFLD patria genetické zmeny, zvyšujúci sa vek, zápal, črevná dysbióza. A tiež metabolické abnormality, ako sú inzulínová rezistencia a hyperinzulinémia.

Celosvetová prevalencia NAFLD sa odhaduje na približne 30 %. Zatiaľ čo celosvetová prevalencia NASH sa pohybuje okolo 3 až 5 %.

V európskych krajinách NAFLD postihuje približne jedného z troch členov celkovej populácie, pričom prevalencia rastie smerom od južnej po severnú Európu.

Kardiovaskulárne ochorenia sa nevyhýbajú ani štíhlym ľuďom s NAFLD

Odborníci upozorňujú, že výskyt KVO medzi štíhlymi pacientmi s NAFLD a ostatnými pacientmi s NAFLD je porovnateľný a prevencia kardiovaskulárnych ochorení je teda potrebná v prípade oboch skupín.

NAFLD súvisí so zvýšeným rizikom výskytu prehypertenzie a hypertenzie

Najčastejším modifikovateľným rizikovým faktorom KVO je artériová hypertenzia. Podľa súčasných odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je približne 54 % všetkých mozgových príhod a 47 % všetkých prípadov ischemickej choroby srdca priamym dôsledkom vysokého krvného tlaku.

Okrem toho zvyšuje riziko vzniku a progresie srdcového zlyhávania, periférnej artériovej okluzívnej choroby a srdcových arytmií, najmä fibrilácie predsiení.

Medzi pacientmi s NAFLD sa prevalencia artériovej hypertenzie pohybuje od 40 do 70 % a podľa najnovších výsledkov NAFLD výrazne súvisí so zvýšeným rizikom výskytu prehypertenzie a hypertenzie.2

Rôzne štúdie – rôzne výsledky, vzťah tam však je

Výskumníci, ktorí sa zamerali na hľadanie súvislosti medzi hypertenziou a NAFLD, analyzovali zverejnené štúdie. Identifikovali pritom 26 publikovaných počas desiatich rokov, ktoré buď konštatovali, že hypertenzia môže nezávisle prispievať k rozvoju NAFLD alebo že NAFLD sa považuje za rizikový faktor hypertenzie.

Štrnásť štúdií preukázalo, že hypertenzia je rizikovým faktorom NAFLD. Desať štúdií identifikovalo NAFLD ako rizikový faktor hypertenzie a dve štúdie uvádzali obojsmerný vzťah.

Všetky tieto nové zistenia naznačili potenciálnu vzájomnú príčinnú súvislosť medzi NAFLD a hypertenziou a tiež existenciu komplexného a vzájomne prepojeného biologického základu, ktorý spája reguláciu krvného tlaku s metabolickými a histologickými podmienkami v pečeni.4  

Objasnenie vzťahu je dôležité aj pre liečbu a prevenciu

V súvislosti s obrovským počtom pacientov s NALFD a hypertenziou na celom svete je objasnenie ich vzťahu dôležité pre predikciu rizika. Primárnu prevenciu a skúmanie terapeutických režimov týchto dvoch ochorení.

Vzhľadom na úzku súvislosť medzi NAFLD a hypertenziou by sa tiež mala podľa odborníkov venovať veľká pozornosť prekrývajúcim sa prístupom k ich liečbe.

V súčasnosti pritom oba základné prístupy zahŕňajú úpravu životného štýlu. Vrátane zdravej vyváženej stravy, zníženia hmotnosti a pravidelnej fyzickej aktivity.

V súvislosti s hypertenziou je dôležité aj pravidelné meranie krvného tlaku, ktorého optimálna hodnota je  120/80 mmHg. V prípade, že vám tlakomer ukáže vyššie hodnoty ako 140/90 mmHg, mali by ste ísť k lekárovi.

Nealkoholové stukovatenie pečene. Pomôžu aj fosfolipidy.
Nealkoholové stukovatenie pečene. Pomôžu aj fosfolipidy.

Pečeni pomôžu aj fosfolipidy

Pečeni postihnutej NAFLD pritom môžeme pomôcť fosfolipidmi. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele.

Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek.

Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Foto: www.canva

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Najčítanejšie články