streda, 5 februára, 2025
DomovZdravieJe vaša pečeň v ohrození? Rozpoznajte mýty, ktoré môžu zničiť vaše zdravie

Je vaša pečeň v ohrození? Rozpoznajte mýty, ktoré môžu zničiť vaše zdravie

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele, no o jej zdraví často koluje množstvo mylných predstáv. Môže byť ohrozená iba u ľudí s nadváhou? Je stukovatenie pečene iba problémom starších ľudí? A je pravda, že toto ochorenie nie je vážne? Tieto otázky si kladie čoraz viac ľudí, pretože metabolicky asociované stukovatenie pečene (MASLD) sa stáva globálnou epidémiou.

Pečeň v ohrození. Hoci sa o MASLD hovorí stále viac, mnohé fakty zostávajú zahalené mýtmi. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najčastejšie omyly a pravdy, ktoré vás možno prekvapia.

Zistite, čo skutočne ohrozuje vašu pečeň a ako môžete predísť vážnym komplikáciám.

Začnime tým, že metabolicky asociovaná steatotická choroba pečene (MASLD) je jedným z najčastejších príčin ochorení v západných (priemyselne vyspelých) krajinách. Súvisí to najmä so stravovacími návykmi a celkovo životným štýlom.

Všetko o pečeni, čo potrebujete vedieť.

Naše telo nebolo stavané na rýchle občerstvenie, polotovary a sedavý pracovný štýl. A rozvoj MASLD ovplyvňujú predovšetkým prejedanie sa a s ním spojená obezita.

Problémy s výživou u pacientov s týmto ochorením zahŕňajú nadmerný príjem energie, sacharidov a nedostatok polynenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov.

Výsledkom je, že MASLD postihuje asi 30 % dospelých, pričom u pacientov s diabetes mellitus a/alebo obezitou toto číslo dosahuje 60 – 80 %.1

Jej výskyt sa zvyšuje spolu s rastúcim výskytom obezity. No i keď väčšina prípadov MASLD súvisí s nadváhou, ochorenie sa môže vyvinúť aj pri zdravej hmotnosti.2

MASLD je dlhodobé ochorenie spôsobené príliš veľkým množstvom tuku v pečeni a úzko súvisí s nadváhou, no i diagnózami ako sú cukrovka 2. typu a ochorenia srdca.

Pozrime sa na najčastejšie mýty a fakty o tomto ochorení.

Mýtus č. 1: MASLD postihuje iba obéznych ľudí

Fakt: Hoci obezita je hlavným rizikovým faktorom pre vznik MASLD, nie je jediným. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť aj u ľudí s normálnou hmotnosťou (tzv. štíhla MASLD), najmä ak majú iné metabolické problémy, ako inzulínová rezistencia, cukrovka typu 2 alebo vysoký cholesterol.

Preto je dôležité, aby sa o MASLD hovorilo v kontexte celkového zdravia, nielen telesnej hmotnosti.

Nealkoholové stukovatenie pečene zahŕňa celé spektrum, od jednoduchej steatózy po steatohepatitídu („nealkoholická steatohepatitída“), fibrózu a napokon cirhózu a hepatocelulárny karcinóm. 

Pečeň v ohrození

Mýtus č. 2: MASLD je len mierne stukovatenie pečene a nie je nebezpečné

Fakt: MASLD môže začať ako neškodné stukovatenie pečene, no ak sa nelieči, môže postupovať do závažných štádií, ako je nealkoholická steatohepatitída (NASH), fibróza a dokonca cirhóza pečene.

Vážne poškodenie pečene môže viesť k zlyhaniu pečene alebo rakovine.3

Mýtus č. 3: MASLD je zriedkavé ochorenie

Fakt: MASLD je najčastejšou formou chronického ochorenia pečene na svete. Postihuje asi 30 % svetovej populácie, čo z neho robí globálny zdravotný problém.

Výskyt MASLD stále narastá, najmä kvôli nárastu obezity a metabolického syndrómu.3

Na Slovensku uskutočnila v rokoch 2022 – 2024 Slovenská hepatologická spoločnosť v rámci projektu Sirius skríning nediagnostikovaného chronického ochorenia pečene u dospelej populácie Slovenska. Výsledky boli šokujúce.

Z 4538 vyšetrených pacientov má až 2088 (46 %) steatózu pečene. Fibrózu zistili u 454 (10 %) z nich. 4

K dobrodružstvám pod stanom patria grilovačky a alkohol, kúpaliská ponúkajú všetky možné priemyselne vysoko spracované jedlá.  

Pečeň v ohrození

Mýtus č. 4: MASLD sa dá diagnostikovať len pri zjavnom poškodení pečene

Fakt: MASLD často prebieha bez príznakov, a preto sa môže diagnostikovať napríklad na základe preventívnych vyšetrení.

Aj diagnostika ochorenia býva často náhodná, napríklad ako vedľajší nález pri vyšetrení iných ťažkostí. Lekári používajú na diagnostiku zobrazovacie metódy, ako ultrazvuk alebo elastografiu, a laboratórne testy na hodnotenie funkcie pečene (AST, ALT, GMT).

Veľmi častým nálezom býva aj porucha metabolizmu tukov, či zvýšenie hodnoty glykémie. Včasná diagnostika je kľúčová pre zastavenie progresie ochorenia. 5

Pečeň v ohrození

Mýtus č. 5: Liečbu MASLD zabezpečí iba medicína

Fakt: Hoci medicínske postupy hrajú dôležitú úlohu, najväčší vplyv na zastavenie a dokonca zvrátenie MASLD má zmena životného štýlu.

Zdravá strava, pravidelný pohyb a kontrola hmotnosti sú hlavné piliere liečby. Úpravou životných návykov môže pacient dosiahnuť dramatické zlepšenie stavu pečene.

Zníženie prebytočného tuku v pečeni pomáha pri zápaloch, ktoré vedú k cirhóze. Lekár môže pacientovi odporučiť stravovacie plány, ako je stredomorská diéta alebo DASH diéta.

Mierna aktivita 30 minút denne počas troch dní v týždni podporuje chudnutie.

Chudnutie je účinnou stratégiou na zlepšenie MASLD. Strata aspoň 5 % telesnej hmotnosti sa spája s regresiou steatózy, 7 percentná strata s vymiznutím metabolicky asociovanej steatohepatitídy (MASH) a 10 alebo viac percent s regresiou fibrózy až u 80 % pacientov.

Nealkoholové stukovatenie pečene. Sú za tým vysoko spracované potraviny a nedostatok pohybu.

Mýtus č. 6: MASLD je neliečiteľné

Fakt: MASLD je ochorenie, ktoré sa dá zvrátiť, najmä v počiatočných štádiách. Ak sa pacient riadi odporúčaniami lekárov, môže obnoviť zdravie svojej pečene. Dokonca aj pokročilé štádiá, ako fibróza, sa dajú stabilizovať a spomaliť.

Mýtus č. 7: MASLD je problémom iba starších ľudí

Fakt: MASLD sa dnes vyskytuje u všetkých vekových skupín. Nárast obezity a nezdravého stravovania vedie k tomu, že aj mladí ľudia a deti sú ohrození týmto ochorením. Prevencia by preto mala začínať už od detstva.

MASLD je ochorenie, ktoré si zaslúži viac pozornosti, pretože jeho výskyt neustále rastie. Dôležité je rozlišovať mýty od faktov, aby sme mohli lepšie pochopiť toto ochorenie a bojovať proti nemu.

Pečeň v ohrození

Pečeni pomôžu aj fosfolipidy

Pečeni postihnutej MASLD pritom môžeme pomôcť fosfolipidmi. Siahnuť môžete po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele.

Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a ich užívanie prispieva tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek.

Tým celkovo zlepšujú metabolické procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Essentiale® 300 mg je liek na vnútorné použitie. Obsahuje esenciálne fosfolipidy. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

 Poznáte DASH diétu?

DASH je skratka pre Dietary Approaches to Stop Hypertension. Tento stravovací plán bol navrhnutý tak, aby znížil riziko artériovej hypertenzie.

Pri dodržiavaní DASH diéty ľudia konzumujú vyššie množstvo draslíka – minerálu pre zdravé srdce. Konzumujú tiež menej sodíka, čo môže znížiť ich krvný tlak a zlepšiť zdravie srdca.

Nejde však len o krvný tlak a jeho zlepšenie. DASH diéta pomáha schudnúť a znížiť riziko určitých zdravotných problémov.  

DASH diéta sa zameriava na konzumáciu zdravých potravín, ktoré nájdete vo svojom obchode s potravinami.

Tieto potraviny majú prirodzene vysoký obsah vlákniny, horčíka, draslíka a vápnika a naopak nízky obsah sodíka.

Ak budete dodržiavať DASH diétu, budete jesť veľa:

MAT-SK-2500014 – 1.0 – Dátum vypracovania 01/2025

Andrea Hinková – Tarová, foto: http://www.canva.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články