Aktuálnym trendom v starostlivosti o mozog sú tzv. chytré drogy (kognitívne zosilňovače). Nespôsobujú závislosť a podporujú kognitívne funkcie, ako sú pamäť, sústredenie či mentálny výkon. Označujú sa aj ako nootropiká.
Chytré drogy a ich obľuba rastie najmä v súvislosti s vyššími nárokmi na výkon, multitasking a prácu na diaľku.
Osvedčené zložky sú omega-3 mastné kyseliny alebo ginkgo biloba. Teraz sa do popredia dostávajú aj ďalšie látky podporujúce mentálnu činnosť.

Chytré drogy na podporu kognitívnych funkcií
Podľa štatistík MojaLekáreň.sk sa medziročne výrazne zvýšil dopyt po niektorých produktoch na podporu mentálneho výkonu.
Predaj vybraných doplnkov na podporu kognitívnych funkcií a pamäť s obsahom ginka, kofeínu, šalvie vzrástol až 33-násobne, produkty na podporu sústredenia s vitamínmi a stopovými prvkami (omega 3, omega 6, vitamín E, B1, B2, B6, B12, horčík, zinok, selén a železo) pre deti aj dospelých vzrástli 11-násobne.

Výrazne stúpol aj záujem o prípravky s melatonínom, predaj vybraných sa medziročne zvýšil 15-násobne. Kvalitný spánok je totiž kľúčový pre regeneráciu mozgu, a tým aj pre celkový mentálny výkon.

Nootropiká: Látky, ktoré podporujú mozog
„Nootropiká sú látky, ktoré podporujú kognitívne funkcie, ako sú pamäť, sústredenie, kreativita a mentálny výkon, bez výrazných vedľajších účinkov či rizika závislosti. Niekedy sa im hovorí aj „smart drugs“ alebo kognitívne zosilňovače.
Pôsobia na mozog viacerými spôsobmi – niektoré zvyšujú aktivitu mozgových chemických látok (neurotransmiterov), iné rozširujú cievy a zlepšujú okysličenie mozgových buniek, ďalšie pomáhajú mitochondriám produkovať viac energie.
Či podporujú tvorbu nových synapsií a neurónov, čo zlepšuje schopnosť učiť sa a adaptovať sa,“ vysvetľuje Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk. Medzi najznámejšie nootropiká (chytré drogy) patrí kofeín, ginkgo biloba, bacopa, rhodiola a L-theanín.

Ako prirodzene podporiť mozog?
Užívanie výživových doplnkov môže byť jedným z krokov na podporu mentálneho výkonu, no odborníci odporúčajú najmä komplexný prístup.
„Dlhodobo najlepšie výsledky prináša kombinácia viacerých faktorov – kvalitný spánok, pravidelný pohyb, mentálny tréning, zníženie stresu a vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, horčík, antioxidanty a vitamíny skupiny B,“ radí Horáková.

Chytré drogy: Na čo si dať pozor pri výbere doplnkov?
Aj keď sú omega-3 mastné kyseliny, ginkgo biloba, či iné nootropiká voľne dostupné, nie sú vhodné pre každého. Mgr. Horáková upozorňuje:
Tehotné ženy by sa mali vyhýbať ginkgu, ashwagandhe, rhodiole a vysokým dávkam kofeínu.
Ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi by si mali dávať pozor na ginkgo, kurkumu či omega-3 mastné kyseliny.
Osoby s vysokým alebo nízkym tlakom, cukrovkou či neurologickými ochoreniami by mali byť pri výbere doplnkov opatrné.
Ak niekto užíva antidepresíva či iné lieky, je vždy vhodné konzultovať užívanie doplnkov s lekárom alebo lekárnikom.
Foto: http://www.canva.com
- Bambucké maslo – zázrak z prírodyLen máloktorá prírodná ingrediencia sa môže pochváliť takými impozantnými účinkami ako bambucké maslo. Môžete ho použiť doslovne na celé telo, od vysušených vlasov až po stvrdnuté päty. Bambucké maslo môžete použiť na všetky typy pokožky. Nemusí sa ho báť ani citlivá, mastná, či problematická pleť. Tento multifunkčný pomocník pochádza z tropickej Africky, kde ho ručne… Čítať viac: Bambucké maslo – zázrak z prírody
- Ako si správne merať krvný tlak?Na Slovensku trpí hypertenziou približne 1,7 milióna dospelých vo veku 30 až 79 rokov.
- Dám si pred spaním jablko – robím dobre, ak chcem schudnúť?Mnohí z nás poznajú ten pocit – večer si sadneme, blíži sa čas spánku, ale žalúdok sa ešte ozýva. Dám si niečo malé, len niečo zdravé, napríklad jablko.
- Glykemický index – ako to funguje?Čo sa skrýva pod pojmom glykemický index? Načo si dávať pozor a čo pre nás nižšia alebo vyššia hodnota glykemického indexu znamená? Glykemický index (GI) je hodnota, ktorá vyjadruje rýchlosť vstrebávania jednoduchých cukrov z tráviacej sústavy do krvi, kde sa následne využívajú. Čím vyššia je hodnota GI potraviny, tým sa jednoduché cukry vstrebávajú ochotnejšie. Vysoký… Čítať viac: Glykemický index – ako to funguje?
- Ako zmierniť alergické prejavy?Alergie môžu zasiahnuť oveľa hlbšie, než si mnohí uvedomujú – ovplyvňujú nielen dýchanie, ale aj pokožku, trávenie a psychiku.