Akupunktúra -tradičná čínska medicínska technika sa používa na liečbu rôznych ochorení a na udržanie celkového zdravia. Táto metóda sa zakladá na teórii, že v tele existuje energetická sieť, známa ako meridiány.Cez ne cirkuluje životná energia známa ako qi (vyslovuje sa „čchi“).
Podľa tradície, keď je tok qi blokovaný alebo v nerovnováhe, prichádzajú zdravotné problémy.
Tu je niekoľko kľúčových aspektov o akupunktúre:
Akupunktúrne body:
V akupunktúre sú špecifické body na tele spojené s rôznymi orgánmi a systémami. Akupunktúrne ihly sú jemné a tenké. Vkladajú sa do týchto bodov na rôzne hĺbky pod povrch kože.
Týmto spôsobom sa podporuje tok energie v meridiánoch a pomáha obnoviť rovnováhu v tele.
Liečebné účinky:
Akupunktúra sa často používa na liečbu bolesti, vrátane bolesti chrbta, hlavy a artritídy. Okrem toho sa tiež využíva na liečbu ďalších zdravotných problémov vrátane nespavosti, úzkosti, depresie, závislostí a tráviacich porúch.
Procedúra:
Po dôkladnom vyhodnotení pacienta akupunkturista vyberie určité body na tele na základe diagnostiky. Ihly sa potom sterilne vkladajú do týchto bodov.
Pacienti môžu cítiť mierny tlak alebo ťahanie, ale väčšina z nich nepociťuje bolesť. Ihly zostávajú v tele počas určitého času, čo môže byť od niekoľkých minút do viacerých hodín, v závislosti od problému, ktorý sa lieči.
Bezpečnosť a vedľajšie účinky:
Správne vykonaná akupunktúra sa považuje za bezpečnú metódu, keďže akupunkturisti používajú sterilné ihly a dodržiavajú prísne hygienické normy.
Vedľajšie účinky sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať miernu bolesť, modriny alebo ospalosť po ošetrení.
Kontinuálny výskum:
Akupunktúra je predmetom intenzívneho výskumu na celom svete. Štúdie skúmajú jej účinnosť pri rôznych ochoreniach a mnohé z nich naznačujú pozitívne výsledky, najmä pri liečbe bolesti a stresu.
Vyhľadajte kvalifikovaného akupunkturistu alebo lekára, ktorý má skúsenosti s touto technikou, pretože len odborník so správnym výcvikom môže zabezpečiť bezpečné a efektívne ošetrenie.
Ošetrujúcemu lekárovi alebo akupunkturistovi povedzte o svojich zdravotných problémoch aj o tom, aké lieky užívate.
Čo sú meridiány?
V tradičnej čínskej medicíne, z ktorej vychádza aj akupunktúra, sa verí, že v tele existuje sieť meridiánov alebo dráh, ktoré slúžia na prenos energie, známej ako qi alebo čchi.
Tieto meridiány tvoria komplexný systém ciest, ktoré prechádzajú celým telom a prepojujú rôzne časti tela vrátane orgánov, svalov, kostí a iných tkanív.
Existujú hlavné meridiány a vedľajšie meridiány. Hlavné meridiány sú hlavné energetické cesty, ktoré sú pripojené k určitým orgánom a orgánovým systémom.
Existuje 12 hlavných meridiánov, z ktorých každý je spojený s konkrétnym orgánom alebo systémom (napríklad srdcový meridián, pečeňový meridián, pľúcny meridián atď.).
Tieto meridiány sú pomenované podľa orgánov, ktoré s nimi súvisia.
Regulácia toku energie v tele
Vedľajšie meridiány sú ďalšie energetické dráhy. Nie sú priamo spojené s konkrétnymi orgánmi. Tieto meridiány slúžia na reguláciu toku energie v tele.
Podľa tradičnej čínskej medicíny, keď tok energie (qi) v meridiánoch blokuje alebo je nerovnovážny, môže to viesť k rôznym zdravotným problémom.
Cieľom akupunktúry je obnoviť rovnováhu toku energie v meridiánoch tým, že sa vložia jemné ihly do špecifických bodov na týchto meridiánoch.
Týmto spôsobom sa stimuluje tok energie a pomáha sa telu vrátiť do harmonického stavu.
Koncept meridiánov a energie toku v tradičnej čínskej medicíne nie je ľahko pochopiteľný z pohľadu západnej vedy a medicíny.
Napriek tomu akupunktúra zostáva populárnou a často hľadanou metódou alternatívnej liečby na zmiernenie rôznych zdravotných problémov. Vedecký výskum na poli akupunktúry pokračuje v snahe preskúmať jej účinnosť a mechanizmy pôsobenia.
Foto: http://www.canva.com
[…] pocitom v minimalistickom priestore je čistota a pohoda, a to nielen v zmysle upratania, ale celkového dojmu […]
[…] v Levovi. Ak máte zdravotný problém, vyskúšajte počas Splnu napríklad homeopatiu. Spln je totiž fáza uvedomenia si seba a svojich problémov a môže nám pomôcť odhaliť […]
[…] aj na Slovensku, aj tam majú pacienti k dispozícii masáže, prísadové kúpele, ale tiež netradičnú akupunktúru, plynové injekcie, elektroliečbu, svetloliečbu, oxygenoterapiu alebo špeciálnu […]