Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky.
Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou glukózy v krvi.
Tento stav môže nastať, keď telo nedokáže správne využívať inzulín (diabetes 2. typu) alebo nedokáže produkovať dostatočné množstvo inzulínu (diabetes 1. typu).
Ak sa pacient nesprávne lieči, ochorenie môže mať vážne dôsledky na zdravie a vyústiť napríklad do poškodenia obličiek, srdca, očí a nervov.
Situácia sa zhoršuje aj na Slovensku
Najrozšírenejší je diabetes 2. typu, ktorý sa vyskytuje zvyčajne u dospelých. Jeho prevalencia dramaticky vzrastá, a to aj na Slovensku.
„Už najmenej štyri desaťročia pozorujeme výrazný nárast počtu ľudí s diabetom všetkých typov. Podobne je to u detí. Každý ďalší rok prevýši v počte nových pacientov predchádzajúci rok.
Hovorí sa o epidémii diabetu a situácia je rovnaká v mnohých krajinách sveta,” vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák, CSc., vedúci Detského diabetologického centra SR, diabetológ pre deti aj dospelých.
Na Slovensku je v súčasnosti odhadovaných okolo 380 000 dospelých ľudí s diabetom. Z tohto počtu je zhruba 32 000 pacientov s diabetom 1. typu.
Zanedbateľný počet pacientov má diagnostikovaný iný špecifický typ diabetu, napr. gestačný diabetes, ktorý vzniká počas tehotenstva. Veľkú väčšinu tak tvoria ľudia s diabetom 2. typu.
Aké má diabetes vyhliadky?
Odhady zverejnené v magazíne The Lancet naznačujú, že do roku 2050 by na celom svete mohlo žiť s cukrovkou viac ako 1,31 miliardy ľudí.
Tento nárast (z 529 miliónov v roku 2021) bude spôsobený nárastom diabetu 2. typu, ktorý súvisí s prevalenciou obezity a demografickými zmenami.
V 80 % prípadov má cukrovka príčinu v nadváhe alebo obezite, nedostatočnej fyzickej aktivite či v nevhodnej strave bohatej na spracované potraviny. Riziko vzniku cukrovky však môžu ľudia znížiť celkovou zmenou životného štýlu.
Ako zistiť, či môže ísť o diabetes?
Včasné odhalenie a liečba cukrovky môžu znížiť riziko vzniku komplikácií ochorenia. Aj preto je dôležité venovať pozornosť prvotným symptómom.
„Príznaky sú zhodné pre všetky typy diabetu. Najjednoduchšie sú poznateľné pri type 1. Sú výrazné a nedajú sa nevidieť.
Treba tiež upozorniť na to, že typ 2 u dospelých je až v 90 % prípadov spojený s obezitou,” vysvetľuje Ľubomír Barák.
Najčastejšie príznaky
Medzi najčastejšie príznaky patrí extrémny smäd, suchosť v ústach, lepivé sliny, výrazné pitie tekutín (často aj sladkých, na ktoré majú pacienti chuť), a to aj v noci, časté močenie cez deň aj v noci.
U detí nie je raritou, že príde k pomočeniu sa, a to aj u 14 až 15-ročných. K ďalším príznakom patrí nápadné chudnutie, ktoré je najvýraznejšie u detí.
Dá sa u nich pozorovať strata aj piatich kilogramov v priebehu týždňa, čo je často štvrtina hmotnosti dieťaťa.
„Ak sa nepríde na diagnózu dostatočne rýchlo, vedú tieto príznaky k rozvoju diabetickej ketoacidózy, čo je život ohrozujúci stav a je typický najmä pre typ 1,” upozorňuje Ľubomír Barák.
Pomáha zdravý životný štýl aj lieky
Pacientom s diabetom 2. typu sa liečba „šije na mieru“, keďže každý má iné štádium ochorenia alebo iné pridružené ochorenia.
„V súčasnosti neexistuje žiaden liek, ktorý by dokázal diabetes úplne vyliečiť, no dostupné liečivá alebo inzulín dokážu korigovať priebeh ochorenia a znižovať výskyt komplikácií.
Na slovenskom trhu je dostupná široká škála liekov, ktoré sa uplatňujú v liečbe tohto ochorenia.
Ovplyvňujú hladinu cukru rôznym spôsobom, napr. stimulujú uvoľňovanie inzulínu v pankrease, zvyšujú schopnosť organizmu využiť inzulín alebo znižujú tvorbu glukózy v pečeni či spomaľujú vstrebávanie cukru v čreve,“ informuje Jana Sokolová, Therapeutic Area Manager spoločnosti Zentiva
Pacienti s diabetom 2. typu dokážu zlepšiť svoj zdravotný stav aktívnym prístupom a spoluprácou s lekármi.
Úprava životného štýlu zahŕňa najmä dodržiavanie diéty, pravidelnú pohybovú aktivitu, a ak je to potrebné, aj úpravu hmotnosti.
Foto: http://www.canva.com
Mohlo by vás zaujímať:
- Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?Prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť náladu a celkovú pohodu. Fyzická aktivita je dôležitá aj pre zdravie pečene. Pomáha zlepšovať metabolizmus a podporuje odbúravanie tukov, čím znižuje jej záťaž. Jednou z najlepších a najjednoduchších fyzických aktivít na jeseň je sezónna turistika alebo prechádzky v prírode. Prečo práve prechádzky? Prechádzka je pre všetkých Prechádzka je dostupná pre… Čítať viac: Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?
- Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladuV dnešnom svete, kde sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl, hrá pohyb kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Jeden z najefektívnejších a najprirodzenejších spôsobov, ako si zachovať zdravie a vitalitu, sú aeróbne cvičenia. Tieto aktivity, ktoré zrýchľujú náš tep a zaplavujú telo kyslíkom, majú nespočetné výhody – od zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia až po… Čítať viac: Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladu
- Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravieSlovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných. Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa… Čítať viac: Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravie
- Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácieMilióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. „Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo… Čítať viac: Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie
- Diabetes mellitus – základné faktyDiabetes Mellitus teda cukrovka trápi stále viac ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou. Hlavným a spoločným prejavom je hyperglykémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu. V posledných desaťročiach sa v súvislosti s diabetes mellitus hovorí doslova o pandémií cukrovky. Príčinou je nezdravý životný štýl, ktorý tkvie v nadmernom energetickom príjme… Čítať viac: Diabetes mellitus – základné fakty