Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či mozog. Vo svete trpí chronickým ochorením obličiek, ktoré môže spôsobiť ich úplné zlyhanie, až 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa.
Zlyhanie obličiek môže spôsobiť množstvo ďalších ochorení, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány.
Ak ochorejú obličky, v tele sa hromadia „jedy“, zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, rastie riziko srdcovocievnych ochorení, často sa objavuje anémia (chudokrvnosť).
Preto sa ochorenie v skutočnosti nikdy netýka len obličiek, ale postihuje celý organizmus.
V čom sú obličky jedinečné?
- zdravé obličky pracujú nepretržite a neúnavne 7 dní v týždni, 24 hodín denne
- pôsobia ako filter krvi – zabezpečujú očistenie krvi od odpadových látok
- regulujú soli a tekutiny v organizme
- kontrolujú množstvo krvi a tkanivových tekutín
- udržiavajú krvný tlak
- produkujú hormón erytropoetín, ktorý ovplyvňuje tvorbu červených krviniek
- aktivujú vitamín D z jeho neaktívnej formy
- kontrolujú hladinu vápnika a fosforu v krvi a kostiach
- ovplyvňujú silu kostí prostredníctvom kontroly hladiny vitamínu D
- udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia
Chronické ochorenie obličiek
Funkcia obličiek sa pri chronických ochoreniach stráca postupne. Veľmi často prebiehajú celé roky bez príznakov a nespôsobujú žiadne problémy.
Liečba a prognóza závisia od toho, v akom štádiu sa ochorenie odhalí a do akej miery sú už obličky poškodené.
O obličkovej nedostatočnosti hovoríme pri poklese činnosti obličiek asi na polovicu. Koncentrácia toxických látok v organizme sa už začne zvyšovať, no v tomto štádiu je ešte telo schopné vykonávať všetky svoje funkcie.
Podľa závažnosti má chronické ochorenie obličiek päť štádií, ktoré sú označené CKD 1. až 5. (angl. Chronic Kidney Disease)
1. št. CKD : normálna funkcia obličiek
2. št. CKD : mierne znížená funkcia obličiek
3. št. CKD : stredne znížená funkcia obličiek
4. št. CKD : závažne znížená funkcia obličiek
5. št. CKD : zlyhanie obličiek
Rizikové faktory obličkovej nedostatočnosti
Najčastejšími príčinami, ktoré postupne zhoršujú funkciu obličiek a môžu viesť až k ich úplnému zlyhaniu, sú najmä:
- dlhoročná cukrovka
- nekontrolovaný resp. nedostatočne liečený vysoký krvný tlak
- chronická glomerulonefritída (zápal obličkových klbôčok)
- chronická pyelonefritída (zápal obličkových kanálikov, niekedy spôsobený obličkovými kameňmi)
- dlhodobé a nadmerné užívanie liekov proti bolesti (môže spôsobiť nebakteriálny zápal obličkových kanálikov)
- prekážka v močových cestách (napr. obličkové kamene, nádor, u mužov zväčšená prostata)
- polycystické ochorenie obličiek (dedičné ochorenie charakteristické vznikom veľkého množstva cýst)
- opakované infekcie v močovej sústave
- ateroskleróza – kôrnatenie tepien (tzv. ischemická nefropatia)
- vývojové deformácie alebo abnormality močových ciest
- autoimunitné ochorenia, ktoré ovplyvňujú imunitný systém celého tela (napr. lupusová nefritída, Goodpastureov syndróm)
- niektoré iné ochorenia alebo stavy po operáciách obličiek
Príznaky chronického ochorenia obličiek
Prvé príznaky chronického ochorenia obličiek sa často objavujú až pri znížení obličkovej činnosti o 35-40%, niekedy dokonca aj neskôr. Patrí medzi ne:
- bolesť hlavy
- slabosť, rýchla únava
- nechutenstvo, opakované zvracanie
- častejšie močenie – najmä v noci
- zvýšený pocit smädu
- bledá koža
- vysoký krvný tlak
- vznik anémie, poruchami v zložení krvi s nedostatkom vápnika a nadbytkom fosforu, draslíka, často aj sodíka a kyseliny močovej. Zároveň chýba vitamín D a zvyšuje sa kyslosť krvi.
Zlyhanie obličiek
Ktorákoľvek z chorôb obličiek môže spôsobiť zníženie ich funkcie. Vyvolávajúce príčiny zlyhania obličiek sú rozmanité – od otráv až po chronické choroby obličiek napr. pri vysokom krvnom tlaku.
O zlyhaní obličiek hovoríme pri poklese ich funkcie na 10-20 % normy. Strácajú schopnosť vylučovať odpadové látky a vodu a naruší sa rovnováha solí a kyslosti organizmu.
Môže sa znížiť množstvo moču, organizmus zadržiava vodu, v dôsledku čoho vznikajú opuchy. Hromadenie vody v pľúcach môže dokonca ohroziť život.
Zvyšujúca sa koncentrácia odpadových látok môže poškodzovať srdce a mozog.
Príznaky zlyhania obličiek
- apatia
- slabosť
- bolesť hlavy
- hnačka
- zvracanie
- bolesti kostí
- opuchy
- bolesť na hrudníku
- svrbenie a bledé sfarbenie kože
Diagnostika CKD
Vyšetrenie krvi a moču
Odborníci odporúčajú tri jednoduché testy na zistenie ochorenia obličiek: zmeranie krvného tlaku, zistenie prítomnosti proteínov alebo krvi a v moči a vyhodnotenie glomerulárnej filtrácie založenej na meraní hladiny kreatinínu v sére.
Meranie hladiny kyseliny močovej v krvi poskytne ďalšie informácie.
Albumín a proteíny v moči
Zdravé obličky sa dokážu zbaviť odpadových látok, ale bielkoviny si ponechajú. Pri včasných štádiách ochorenia obličiek sa dostáva do moču proteín zvaný albumín.
Spočiatku sa dostáva do moču len malé množstvo albumínu a tento stav sa označuje ako mikroalbuminúria.
Keď sa funkcia obličiek časom ešte zhoršuje, množstvo albumínu a iných proteínov v moči sa zvyšuje a tento stav sa volá proteinúria. Lekár ju môže zistiť jednoduchým testom.
Iné vyšetrenia
Keď testy krvi a moču upozornia na zníženú činnosť obličiek, lekár by mal urobiť doplňujúce vyšetrenia, ktoré pomôžu určiť príčiny problému.
Používajú sa zobrazovacie techniky ako ultrazvuk, počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia, ktoré odhalia nezvyčajné výrastky a prekážky v močových cestách.
V niektorých prípadoch sa môže urobiť odber malej vzorky obličkového tkaniva (hlavne pre účely presnej diagnózy obličkového ochorenia).
Sprievodné ochorenia a komplikácie CKD
Obličkové ochorenia sprevádza množstvo súvisiacich zdravotných komplikácií, ktoré nemajú s obličkami zdanlivo nič spoločné.
Obličky totiž v tele zabezpečujú niekoľko unikátnych funkcií – udržiavajú stálosť vnútorného prostredia, dokážu vyrovnať pokles či prebytok mnohých dôležitých látok.
Produkujú dva životne dôležité hormóny – renín, ktorý pomáha udržiavať krvný tlak a erytropoetín, ktorý v kostnej dreni vyvoláva tvorbu červených krviniek a tým zabezpečuje organizmu dostatok kyslíka.
Obličky tiež vytvárajú aktívnu formu vitamínu D, ktorý pomáha kontrolovať hladinu vápnika a udržiavať zdravé kosti. Preto pokiaľ obličky zlyhávajú, môže sa objaviť viacero sprievodných ochorení:
Chudokrvnosť (anémia)
Vzniká kvôli nízkej tvorbe červených krviniek (erytropoéze), alebo ak krvinky obsahujú menej červeného krvného farbiva, ako by mali.
Anémiu môže spôsobiť aj predčasný rozpad – zánik červených krviniek. Pri obličkovom ochorení sa tieto tri príčiny často kombinujú.
Anémia sa môže prejavovať bledosťou pokožky, únavou, nižšou výkonnosťou, dýchavičnosťou a točením hlavy. Ak trvá dlho, môže spôsobiť srdcovú slabosť a ďalšie srdcovocievne komplikácie.
Vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak súvisí s obličkovými ochoreniami natoľko, že podľa mnohých odborníkov by ho mal liečiť nefrológ, nie kardiológ.
U ľudí s ťažšou formou obličkového ochorenia sa vysoký tlak objavuje prakticky vždy, choré obličky ho totiž priamo spôsobujú.
A platí to aj naopak – nedostatočne liečený vysoký krvný tlak výrazne poškodzuje obličky a rýchlo zhoršuje ich funkcie, keďže likviduje celý cievny systém vrátane jemných krvných ciev v obličkovom systéme.
Poškodené cievy potom nedokážu účinne filtrovať krv a zbavovať ju odpadových látok.
Obličky a srdcovocievne ochorenia
Nie len samotné ochorenie obličiek, ale aj rôzne jeho sprievodné ochorenia spôsobujú zrýchlené kôrnatenie tepien – aterosklerózu.
To spôsobuje častejší výskyt srdcovocievnych ochorení, ako je infarkt, cievna mozgová príhoda, srdcové zlyhanie, poruchy prekrvenia nôh, a pod.
Vysoká hladina draslíka
Draslík sa z tela vylučuje obličkami. Keďže je to veľmi dôležitý minerál, udržiavanie jeho hladiny je veľmi zložité.
Aj vďaka tomu sa jeho hladina obyčajne zvyšuje až pri závažne zníženej funkcii obličiek alebo pri zlyhaní obličiek.
Vysoká hladina draslíka sa môže prejavovať mravenčením v prstoch, zníženou silou svalov, a najmä poruchami srdcového rytmu, ktoré môžu vyústiť až do zástavy srdca.
Viditeľne sa však zvýšenie jeho hladiny nemusí nijako prejavovať, ani keď je už nebezpečne vysoká.
Poruchy hladín tuku a cholesterolu
Poruchy hladín tuku a cholesterolu, odborne dyslipidémia, sú spôsobené poruchou látkovej výmeny a pri chronickom ochorení obličiek sú veľmi časté.
Zvyšuje sa hladina jednoduchých tukov – tzv. triglyceridov, ako aj hladina celkového cholesterolu. Navyše sa zvyšuje zastúpenie nebezpečného LDL-cholesterolu a znižuje sa HDL-cholesterol, ktorý telo chráni.
Tuky človeka nijako nebolia, a preto väčšina nespozoruje ich zvýšenú hladinu. Viditeľne sa prejavujú až komplikácie, ktoré však už signalizujú nezvratné poškodenie organizmu.
Poruchy hladín tukov a cholesterolu zrýchľujú rozvoj aterosklerózy – kôrnatenia tepien, čím sa zvyšuje riziko infarktu, cievnych mozgových príhod, dochádza k poruchám prekrvenia končatín.
Vysoká hladina kyseliny močovej
Kyselina močová je odpadová látka, ktorá vzniká pri látkovej premene tzv. purínov, ktoré sa tvoria v tele alebo ich prijímame v strave. Hladina sa zvyšuje pri jej zvýšenej tvorbe alebo nedostatočnom vylučovaní, čo sa deje aj pri poškodení obličiek.
Vysoká hladina sa nemusí nijako prejaviť, inokedy sa môžu tvoriť močové kamene, môže vzniknúť poškodenie obličiek v dôsledku ukladania kryštálikov kyseliny močovej v tkanive obličiek alebo dna.
Dna (podagra) je choroba, ktorú spôsobuje ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺbe a následný zápal. Prejavuje sa silnými záchvatmi bolesti, najčastejšie kĺbu palca na nohe.
Sklon k infekciám
Pacienti s ochorením obličiek majú oslabenú obranyschopnosť, čo môže spôsobiť častejšie alebo ťažšie liečiteľné infekčné ochorenia.
Aby sa znížila ich pravdepodobnosť, pacienti s chronickým ochorením obličiek sú obyčajne zaočkovaní proti chrípke a pred začatím dialyzačnej liečby aj proti infekčnej žltačke typu B.
Obličková choroba kostí
Ochorenie kostí je ďalšou komplikáciou, ktorá sprevádza chronické ochorenie obličiek. Zdravé obličky regulujú hladinu vápnika a fosforu v krvi.
Tieto minerály pomáhajú udržiavať pevnosť a zdravie kostí. Pri chronickom ochorení obličiek je porušená rovnováha týchto minerálov a v obličkách sa netvorí dostatok aktívneho vitamínu D, čo zhoršuje vstrebávanie vápnika z potravy.
Dôsledkom je, že kosti strácajú pevnosť, objavuje sa bolesť a hrozí vyššie riziko zlomenín. Porucha minerálového a kostného metabolizmu však poškodzuje aj iné orgány – srdce, cievy či pľúca – ktoré sú ohrozené ukladaním kryštálikov vápnika s fosforom – kalcifikátov.
Obličky a liečba zlyhania
Keďže obličky zabezpečujú v organizme životne dôležité úlohy, pri ich zlyhaní je nevyhnutné ich funkcie aspoň čiastočne nahradiť. V súčasnosti existujú tri možnosti liečby zlyhania obličiek.
Obličky a liečba: Hemodialýza
Hemodialýza je procedúra, ktorá čistí a filtruje krv, ak už funkcia obličiek klesla na 10-15% pôvodnej. Zbavuje telo odpadov, nadbytočných solí a vody, pomáha kontrolovať krvný tlak a udržať správnu rovnováhu elektrolytov (napr. sodík, draslík…).
Pri hemodialýze sa používa špeciálny filter – dialyzátor, do ktorého prúdi pomocou hadičiek (krvných setov) krv.
Tam preteká dutými vláknami z polopriepustnej membrány, cez ktorú odpadové látky prechádzajú do dialyzačného roztoku.
Dialyzátor filtruje najmä močovinu a kreatinín, fosfor a nadbytočné tekutiny, kým užitočné zložky, ako napríklad červené krvinky, neprepúšťa. Vyčistená krv potom prúdi späť do tela.
Pred prvou dialýzou sa musí vytvoriť cievny prístup, to znamená spôsob, akým sa krv v priebehu procedúry odoberá a vracia naspäť do tela.
Prístup môže byť pod kožou alebo na povrchu tela. Zabezpečuje jednoduché napichovanie pre potreby dialýzy a poskytuje dostatočný prietok krvi, ktorý býva 200-400 ml / min.
Hemodialýza sa u nás vykonáva v dialyzačných strediskách pod dohľadom vyškoleného zdravotníckeho personálu. Väčšina pacientov ju musí podstúpiť trikrát do týždňa.
Každá procedúra trvá 4-5 hodín, počas ktorých si pacient môže čítať, pozerať televíziu alebo sa rozprávať.
Dialýza nelieči ochorenie obličiek, takže ich funkcia sa už nezlepší a pokiaľ pacient nepodstúpi transplantáciu obličky, je jeho „spoločníkom“ na celý život.
Obličky a liečba: Peritoneálna dialýza
Peritoneálna, alebo tiež brušná dialýza je po hemodialýze ďalšou, i keď zriedkavejšou formou liečby chronického zlyhania obličiek.
Na rozdiel od hemodialýzy sa však krv prečisťuje v tele, nie v prístroji mimo tela.
Prebieha v domácom prostredí, takže pacient nemusí chodiť niekoľkokrát do týždňa na dialyzačné stredisko.
Pri filtrácii odpadových látok z krvi sa využíva brušná dutina a pobrušnica (peritoneum) – tenká membrána, ktorá ju vystiela a je bohato prekrvená.
Cez malý otvor sa do brucha nastálo našije katéter, cez ktorý sa brušná dutina napĺňa špeciálnym dialyzačným roztokom, ktorý pripomína obyčajnú vodu. Nadbytočná voda a toxíny prechádzajú z krvi cez pobrušnicu do dialyzačného roztoku a potom sa roztok vypustí.
Väčšinou ho treba vymieňať 4krát počas 24 hodín. Existujú rôzne dialyzačné roztoky v rôznych koncentráciách, čo umožňuje prispôsobiť brušnú dialýzu potrebám pacienta.
Obličky a liečba: Transplantácia obličky
Transplantácia obličky je spôsob liečby, ktorý najprirodzenejším spôsobom nahrádza všetky funkcie poškodenej obličky. Oproti dialýze preto prináša nižšie riziko zdravotných komplikácií.
Oblička darcu musí byť geneticky podobná s príjemcom, preto má najväčšiu šancu na uchytenie oblička od žijúceho príbuzného.
Bežná transplantácia trvá dve až tri hodiny. „Nová“ oblička sa nevoperuje na miesto, kde sú vlastné obličky pacienta, lebo tie sa spravidla neodstraňujú.
Všíva sa nižšie, do oblasti podbruška. V nemocnici obyčajne pacient ostáva dva až tri týždne. Transplantovaná oblička vydrží niektorým pacientom aj desiatky rokov.
Foto: http://www.canva.com
- Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?Prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť náladu a celkovú pohodu. Fyzická aktivita je dôležitá aj pre zdravie pečene. Pomáha zlepšovať metabolizmus a podporuje odbúravanie tukov, čím znižuje jej záťaž. Jednou z najlepších a najjednoduchších fyzických aktivít na jeseň je sezónna turistika alebo prechádzky v prírode. Prečo práve prechádzky? Prechádzka je pre všetkých Prechádzka je dostupná pre… Čítať viac: Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?
- Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladuV dnešnom svete, kde sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl, hrá pohyb kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Jeden z najefektívnejších a najprirodzenejších spôsobov, ako si zachovať zdravie a vitalitu, sú aeróbne cvičenia. Tieto aktivity, ktoré zrýchľujú náš tep a zaplavujú telo kyslíkom, majú nespočetné výhody – od zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia až po… Čítať viac: Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladu
- Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravieSlovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných. Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa… Čítať viac: Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravie
- Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácieMilióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. „Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo… Čítať viac: Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie
- Diabetes mellitus – základné faktyDiabetes Mellitus teda cukrovka trápi stále viac ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou. Hlavným a spoločným prejavom je hyperglykémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu. V posledných desaťročiach sa v súvislosti s diabetes mellitus hovorí doslova o pandémií cukrovky. Príčinou je nezdravý životný štýl, ktorý tkvie v nadmernom energetickom príjme… Čítať viac: Diabetes mellitus – základné fakty