Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je bylinka s bohatou históriou a mnohými liečivými účinkami. Pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, kde sa využívala už v staroveku. Rimania a Gréci ju považovali za posvätnú rastlinu a verili, že predľžuje život. Dodnes sa považuje za jednu z najcennejších liečivých rastlín.
Šalvia lekárska: Vzhľad a pestovanie
Šalvia lekárska je trvácna bylina alebo polokrík, ktorý dorastá do výšky 30-70 cm. Jej striebristo-zelené listy s jemnou chĹpkou a charakteristickou korenistou vôňou ju robia ľahko rozpoznateľnou.
Kvety mávajú fialovú, ružovkastú alebo bielu farbu a objavujú sa v letných mesiacoch.
Ideálne podmienky na pestovanie:
- Stanovište: Slnečné miesto s dostatkom tepla.
- Pôda: Priepustná a mierne suchá, s obsahom vápna.
- Zalievanie: Závlaha by mala byť mierna, šalvia neznáša premokrenie.
Je nenáročná na starostlivosť a dobre rastie aj v kvetináčoch. Toto z nej robí ideálnu rastlinu pre začiatočníkov.
Šalvia lekárska: Liečivé účinky
Šalvia lekárska je známa svojimi antiseptickými, antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Obsahuje éterické oleje, flavonoidy, triesloviny a ďalšie bioaktívne látky, ktoré prispievajú k jej účinnosti.
Hlavné zdravotné benefity:
- Podpora dýchacích ciest: Šalviové kloktadlo je osvedčeným prostriedkom pri bolestiach hrdla, angíne a úzčh ústnej dutiny.
- Zlepšenie pamäti: Látky obsiahnuté v šalvii stimulujú mozgové funkcie a zlepšujú koncentráciu.
- Tráviace účinky: Pomáha pri nadúvaní, křčoch a podporuje tvorbu žlče.
- Hormonálna rovnováha: Je užitočná pri návaloch tepla a iných prejavoch menopauzy.
Šalvia lekárska a jej použitie
V kuchyni
Šalvia lekárska je obľúbenou koreninou v stredomorskej kuchyni. Skvelo sa hodí k mastnejším mäsám, ako je bravčovina, jahňacina alebo divina, ale aj k zelenine a cestovinovým jedlám.
Obľúbený je recept na šalviové maslo, ktoré sa podáva k cestovinám alebo gnocchi.
V ľudovom liečiteľstve
- Čaj: Príprava je jednoduchá – lyžičku sušenej šalvie zalejte 250 ml horúcej vody, nechajte lúhovať 10 minút a sceďte. Pomáha pri tráviacich problémoch a nachladnutí.
- Kloktadlo: Silný odvar z šalvie pomáha pri bolestiach hrdla a úzč v ústach.
- Tinktúra: Na vnútorné aj vonkajšie použitie, pomáha aj pri reumatizme a bolestiach svalov.
V kozmetike
- Na pleť: Šalvia má protizápalové účinky, preto sa využíva na aknóznu a problematickú pleť.
- Na vlasy: Odvar zo šalvie posilňuje vlasy, obmedzuje ich vypadávanie a dodáva tmavší odtieň.
Upozornenia
Aj keď je šalvia lekárska prospešná, jej nadmerá konzumácia môže byť škodlivá. Obsahuje tujon, ktorý vo veľkých dávkach môže spôsobiť nevoľne alebo závraty.
Tehotné a dojčiace ženy by mali jej konzumáciu konzultovať s lekárom.
Šalvia lekárska je skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárni. Čaj, tinktúra alebo jednoducho jej listy pridávané do jedál dokážu obohatiť náš život o zdravie a pohodu.
Skúste si šalviu vypestovať doma – je to jednoduché a jej prínosy vás určite presvedčia.
Ako si pripraviť tinktúru:
- Pripravte si uzatvárateľnú sklenenú nádobu.
- Naplňte ju čerstvými alebo sušenými listami šalvie (asi do polovice objemu).
- Zalejte kvalitným 40-50% alkoholom (napr. vodkou), až kým listy nebudú celkom ponorené.
- Nádobu dobre uzavrite a uložte na tmavé a chladné miesto na 2-3 týždne. Občas pretrepte.
- Po uplynutí doby tinktúru sceďte cez jemné plátno alebo kávový filter a prelejte do tmavých sklenených fľiaš.
- Uchovávajte na chladnom mieste a užívajte po kvapkách (podľa potreby a odporúčaného dávkovania).
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
- Šalvia lekárska: Kráľovná liečivých bylínŠalvia lekárska je skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárni.
- Tento rok si medzi svoje predsavzatia zaraďte aj zdravú pečeňMnohí z nás si príchod nového roka spájajú s príležitosťou dať si predsavzatia pre lepší život. Niekto chce schudnúť, ďalší sa zdravšie stravovať, iný viac cvičiť alebo prestať fajčiť. Tieto ciele sú často veľmi obmedzujúce a neudržateľné. To vedie k tomu, že ich väčšina do niekoľkých týždňov poruší a ďalší rok začína odznova s tými istými predsavzatiami. Ak chcete tento… Čítať viac: Tento rok si medzi svoje predsavzatia zaraďte aj zdravú pečeň
- Črevná chrípka: Ako sa ochrániť pred týmto tichým zabijakom trávenia?Črevná chrípka, známa aj ako gastroenteritída, je akútne ochorenie tráviaceho traktu spôsobené vírusmi, baktériami alebo parazitmi. Typickými príznakmi sú hnačka, vracanie, bolesti brucha, nevoľnosť a zvýšená teplota. Najčastejšie ju spôsobujú rotavírusy, norovírusy alebo adenovírusy, ktoré sa ľahko šíria najmä v kolektívoch. Predstavte si, že sa ráno zobudíte s pocitom, že niečo nie je v poriadku.… Čítať viac: Črevná chrípka: Ako sa ochrániť pred týmto tichým zabijakom trávenia?
- Zaľahnuté uši? Odhaľte najčastejšie príčiny a kedy treba spozornieť!Zaľahnuté uši môžu narušiť váš každodenný život. Či už ide o mierny tlak, znížený sluch, alebo pocit, že máte niečo v uchu, tento problém môže mať rôzne príčiny. Niektoré sú neškodné, inokedy môže ísť o varovanie vášho tela, že sa deje niečo vážnejšie. Ak vás trápi zaľahnutie uší už niekoľko dní, tu je prehľad možných… Čítať viac: Zaľahnuté uši? Odhaľte najčastejšie príčiny a kedy treba spozornieť!
- Cviky na ploché brucho: Stačí 10 minút denne!Chcete pevné a ploché brucho bez nekonečných hodinových tréningov? Týchto pár účinných cvikov vám môže pomôcť dosiahnuť viditeľné výsledky už za niekoľko týždňov. Ploché brucho. Stačí len 10 minút denne! Poďme na to. 1. Aktivácia brušných svalov (1 minúta) Na začiatok je dôležité prebudiť svaly: Dýchacie cvičenia: Sadnite si, vydýchnite všetok vzduch a zatiahnite brucho… Čítať viac: Cviky na ploché brucho: Stačí 10 minút denne!