Zimný smútok má dokonca svoje pomenovanie. SAD alebo sezónna afektívna porucha sa prejavuje opakujúcimi sa epizódami depresie. Najčastejšie sa vyskytuje v zimných mesiacoch, kedy sú krátke dni a dlhšie tma. Poznáte to. Ráno sa zobudíte, je tma. Medzitým ste v práci, a ak idete von, musíte sa zababušiť, idete domov a opäť je tma. Málo svetla a to často aj pod mrakom spôsobuje smútok.
Hlavné príznaky SAD (Seasonal Affective Disorder) zahŕňajú smútok, únavu, stratu záujmu o bežné aktivity. A tiež problémy so spánkom a hmotnosťou, pocit bezmocnosti a ťažkostí s koncentráciou.
Vo väčšine prípadov sa tieto príznaky začnú objavovať v druhej polovici jesene a vymiznú na jar.
Neexistuje nato žiadny vedecký podklad, ale najviac trpia ľudia tzv. zimným smútkom alebo SAD vo februári. Už majú totiž “plné zuby” zimy a chýba im slnečné svetlo stále vo väčšej miere.
Menej svetla zosmutňuje náladu
Zimný smútok sa prejavuje najmä u citlivejších ľudí. Niekedy sú tieto zmeny nálady vážnejšie a môžu ovplyvniť to, ako sa človek cíti, myslí a ako sa správa. Všetko to má na svedomí spomenutý nedostatok svetla a tiež pocit nekončiacej zimy.
SAD obvykle zmizne na jar spolu s prvými slnečnými lúčmi. No ale nebudeme čakať do jari, so zimným smútkom môžeme pracovať aj v zime.
Hovorí sa mu aj zimné blues a existuje aj jeho letný variant. Je menej častý a súvisí s letnou melanchóliou.
Zimný smútok a jeho faktory
Existuje niekoľko faktorov, ktoré sa považujú za možné príčiny sezónnej afektívnej poruchy .
Medzi hlavné faktory patria:
- Nedostatok slnečného svetla: Znížená expozícia slnečného svetla v zimných mesiacoch môže ovplyvniť hladinu serotonínu (neurotransmitera spojeného s náladou) a melatonínu (hormónu, ktorý ovplyvňuje spánok a náladu).
- Biologické faktory: Genetické faktory môžu zohrávať úlohu, pretože ľudia s rodinnou históriou depresie alebo SAD majú väčšiu pravdepodobnosť vývoja tohto stavu.
- Chemické zmeny v mozgu: Znížené hladiny serotonínu a zmeny hladiny melatonínu môžu mať náladu, energiu a spánok.
- Hodinový systém tela (circadian rythms): Nerovnováha v hodinovom systéme tela, ktorý reguluje spánok a spánok, môže prispieť k vzniku SAD.
- Hormonálne zmeny: Hormonálne zmeny, vrátane hormónov štítnej žľazy, ovplyvňujú náladu a energiu.
- Faktory prostredia: Teplota, vlhkosť a iné klimatické faktory ovplyvňujúce prejav SAD.
Máte tieto príznaky?
Pretrvávajúca smutná, úzkostná alebo „prázdna“ nálada väčšinu dňa, takmer každý deň, aspoň 2 týždne.
Pocity beznádeje alebo pesimizmu.
Pocity podráždenosti, frustrácie alebo nepokoja.
Pocit viny, bezcennosti alebo bezmocnosti.
Strata záujmu alebo potešenia z koníčkov a aktivít.
Znížená energia, únava alebo pocit spomalenia.
Ťažkosti so sústredením, zapamätaním alebo rozhodovaním.
Zmeny spánku alebo chuti do jedla alebo neplánované zmeny hmotnosti.
Fyzické bolesti alebo bolesti, bolesti hlavy, kŕče alebo tráviace problémy, ktoré nemajú jasnú fyzickú príčinu a neprechádzajú liečbou.
Myšlienky na smrť alebo samovraždu alebo pokusy o samovraždu.
Nadmerný spánok (hypersomnia).
Prejedanie sa, najmä s túžbou po sacharidoch, čo vedie k priberaniu.
Sociálne stiahnutie sa (pocit „hibernácie“).
Čo spôsobuje zimný smútok?
Výskumníci stále zisťujú, čo spôsobuje SAD. Väčšina doterajších výskumov skúmala potenciálne príčiny zimného typu SAD, pretože je bežnejšia a ľahšie sa študuje.
V dôsledku toho sa o letnom vzore SAD vie menej a je potrebný ďalší výskum.
Štúdie ukazujú, že ľudia s SAD, najmä so zimným typom, majú znížené hladiny serotonínu v mozgu, ktorý pomáha regulovať náladu.
Výskum tiež naznačuje, že slnečné svetlo ovplyvňuje hladiny molekúl, ktoré pomáhajú udržiavať normálnu hladinu serotonínu.
Kratšie denné hodiny môžu brániť správnemu fungovaniu týchto molekúl, čo prispieva k zníženiu hladín serotonínu v zime.
Nedostatok vitamínu D môže zhoršiť tieto problémy u ľudí so zimným typom SAD, pretože sa predpokladá, že vitamín D podporuje aktivitu serotonínu.
Okrem vitamínu D konzumovaného v potrave, telo produkuje vitamín D, keď je vystavené slnečnému žiareniu na koži.
Pri menšom dennom svetle v zime môžu mať ľudia so SAD nižšie hladiny vitamínu D, čo ďalej znižuje aktivitu serotonínu.
Iné štúdie naznačujú, že obe formy SAD súvisia so zmenenými hladinami melatonínu – hormónu dôležitého pre udržanie normálneho cyklu spánku a bdenia.
Ľudia so zimným vzorom SAD produkujú príliš veľa melatonínu, čo môže zvýšiť ospalosť a viesť k nadmernému spánku.
Serotonín aj melatonín pomáhajú udržiavať denný rytmus tela viazaný na sezónny nočný a denný cyklus. U ľudí so SAD zmeny v serotoníne a melatoníne narúšajú normálne denné rytmy.
V dôsledku toho sa už nedokážu prispôsobiť sezónnym zmenám dĺžky dňa, čo vedie k zmenám spánku, nálady a správania.
Zimný smútok – ako sa lieči?
Liečba SAD spadá do štyroch hlavných kategórií, ktoré možno použiť samostatne alebo v kombinácii:
Svetelná terapia
Psychoterapia
Antidepresíva
Vitamín D
Svetelná terapia a vitamín D sú liečby zimného typu SAD.
Psychoterapia a antidepresíva sa používajú na liečbu depresie vo všeobecnosti, vrátane zimného a letného typu SAD. Neexistujú žiadne liečby špecifické pre letný typ SAD.
Ako funguje svetelná terapia?
Od 80. rokov 20. storočia je svetelná terapia základom liečby zimných SAD. Jeho cieľom je vystaviť ľudí so SAD jasnému svetlu, aby nahradili ubúdajúce prirodzené slnečné svetlo v tmavších mesiacoch.
Pri tomto ošetrení osoba sedí pred veľmi jasnou svetelnou skrinkou (10 000 luxov) každý deň asi 30–45 minút, zvyčajne hneď ráno, od jesene do jari.
Svetelný box, ktorý je asi 20-krát jasnejší ako bežné vnútorné svetlo, filtruje potenciálne škodlivé UV svetlo, vďaka čomu je pre väčšinu bezpečný.
Avšak ľudia s určitými očnými chorobami alebo ľudia užívajúci určité lieky, ktoré zvyšujú citlivosť na slnečné svetlo, môžu potrebovať použiť alternatívne liečby alebo použiť svetelnú terapiu pod lekárskym dohľadom.
Určite je vhodné zvážiť aj návštevu u psychoterapeuta. Viac o tom si prečítajte tu: https://andawell.sk/depresia-co-robit-ak-necitite-radost/
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
Čítajte tiež