Keďže sú horúčavy počas leta čoraz častejšie a teploty, ktorým musíme čeliť, sa šplhajú čoraz vyššie, odborníci vyzývajú ľudí, aby podnikli kroky na ochranu svojich sŕdc. Opatrenia sú obzvlášť dôležité pre starších dospelých. A ľudí s vysokým krvným tlakom, obezitou, kardiovaskulárnymi ochoreniami či po prekonaní porážky.
Telo sa v horúcom počasí pokúša ochladiť tým, že krv z orgánov posiela pod kožu, čo spôsobuje, že srdce musí pumpovať viac krvi a vystavuje sa tak omnoho väčšej záťaži.
Ak ste teda kardiak, starší ako 50 rokov alebo máte nadváhu, odborníci odporúčajú, aby ste si v horúčavách dávali obzvlášť pozor a chránili tak vaše srdce.

Horúčavy a zdravotné problémy
Najnáchylnejší na problémy spôsobené teplom sú malé deti a starší ľudia. Extrémne teploty môžu spôsobiť zdravotné problémy komukoľvek.
Zostaňte hydratovaní
Kľúčové je zostať hydratovaný. Je ľahké sa dehydrovať, i keď si myslíte, že nie ste smädní.
V horúcom počasí by ste mali piť vodu pred, počas a po pobyte vonku a nečakať kým pocítite smäd.
To, či prijímate dostatok tekutín, pritom najlepšie zistíte sledovaním výdaja moču a tiež jeho farby. Jeho farba musí byť bledá, nie tmavá / koncentrovaná.
Dehydratácia spôsobuje, že srdce musí ťažšie pracovať, čo ho vystavuje riziku. Hydratácia, na druhej strane, pomáha srdcu jednoduchšie pumpovať krv do svalov a svalom následne efektívnejšie pracovať.

V horúcom počasí by mali všetci podniknúť týchto päť preventívnych opatrení:
Sledujte čas – ak nemusíte, nechoďte von okolo poludnia a krátko po ňom, približne do tretej zvykne byť slnko najsilnejšie, čo vás vystavuje vyššiemu riziku chorôb z prehriatia
Vhodne sa oblečte – noste ľahké a svetlé oblečenie z priedušných materiálov ako je bavlna alebo novšie druhy, ktoré odpudzujú pot.
Nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare. A, skôr ako sa začnete obliekať, natrite sa vode odolným opaľovacím krémom, s ochranným faktorom najmenej SPF 15 a každé dve hodiny ho znovu naneste.
Pite – udržujte sa hydratovaní zopár pohármi vody pred, počas a po návrate z vonka alebo cvičenia. Vyhýbajte sa kofeínovým a alkoholickým nápojom.
Stavte na pravidelné prestávky – Oddýchnite si na chladnejšom mieste, napite sa a pokračujte.
Dodržiavajte odporúčania lekárov – pokračujte v užívaní všetkých predpísaných liekov podľa pokynov.
Horúčavy a symptómy vyčerpania z tepla:
- bolesti hlavy
- silné potenie
- studená, vlhká pokožka, zimnica
- závraty a mdloby
- slabý a rýchly pulz
- svalové kŕče
- rýchle a plytké dýchanie
- nevoľnosť, zvracanie alebo oboje
Ak máte tieto symptómy, choďte na chladnejšie miesto a okamžite sa schlaďte studenou vodou a rehydratujte sa. V prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.
Príznaky úžehu:
- teplá a suchá pokožka bez potenia
- silný a rýchly pulz
- zmätenosť a/alebo bezvedomie
- vysoká horúčka
- pulzujúce bolesti hlavy
- nevoľnosť, zvracanie alebo oboje
Ak máte tieto symptómy, vyhľadajte lekársku pomoc.
Zdroj:
https://newsroom.heart.org/news/5-ways-to-keep-your-heart-safe-in-extreme-heat
Foto: http://www.canva.com
- Arytmia v menopauze: Keď srdce bije inakMenej známy, no čoraz častejší jav, ktorý môže ženu v menopauze postihnúť, je arytmia – teda porucha srdcového rytmu. Pre niektoré ženy ide o jednorazové, mierne búšenie srdca, pre iné o znepokojujúci stav, ktorý ovplyvňuje kvalitu života.
- Arytmie a ďalšie srdcové problémy v menopauze: Tiché varovanie ženského telaMenopauza so sebou prináša množstvo fyzických aj emocionálnych zmien. Okrem klasických príznakov ako návaly tepla, zmeny nálad či poruchy spánku, si však mnohé ženy začínajú všímať niečo znepokojujúce: nepravidelný tlkot srdca, búšenie, preskakovanie úderov alebo tlak na hrudníku.
- Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?
- Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
- Sója – zázračná strukovina, ktorá pomáha aj pri chudnutí a menopauzeSója je jednou z najdiskutovanejších potravín posledných rokov. Niekto ju miluje, iný sa jej vyhýba. Pravdou však je, že sója je výživová bomba a pri správnej konzumácii môže byť výborným pomocníkom nielen pri chudnutí, ale aj pri ženských hormonálnych výkyvoch, napríklad počas menopauzy.