Keďže sú horúčavy počas leta čoraz častejšie a teploty, ktorým musíme čeliť, sa šplhajú čoraz vyššie, odborníci vyzývajú ľudí, aby podnikli kroky na ochranu svojich sŕdc. Opatrenia sú obzvlášť dôležité pre starších dospelých. A ľudí s vysokým krvným tlakom, obezitou, kardiovaskulárnymi ochoreniami či po prekonaní porážky.
Telo sa v horúcom počasí pokúša ochladiť tým, že krv z orgánov posiela pod kožu, čo spôsobuje, že srdce musí pumpovať viac krvi a vystavuje sa tak omnoho väčšej záťaži.
Ak ste teda kardiak, starší ako 50 rokov alebo máte nadváhu, odborníci odporúčajú, aby ste si v horúčavách dávali obzvlášť pozor a chránili tak vaše srdce.
Horúčavy a zdravotné problémy
Najnáchylnejší na problémy spôsobené teplom sú malé deti a starší ľudia. Extrémne teploty môžu spôsobiť zdravotné problémy komukoľvek.
Zostaňte hydratovaní
Kľúčové je zostať hydratovaný. Je ľahké sa dehydrovať, i keď si myslíte, že nie ste smädní.
V horúcom počasí by ste mali piť vodu pred, počas a po pobyte vonku a nečakať kým pocítite smäd.
To, či prijímate dostatok tekutín, pritom najlepšie zistíte sledovaním výdaja moču a tiež jeho farby. Jeho farba musí byť bledá, nie tmavá / koncentrovaná.
Dehydratácia spôsobuje, že srdce musí ťažšie pracovať, čo ho vystavuje riziku. Hydratácia, na druhej strane, pomáha srdcu jednoduchšie pumpovať krv do svalov a svalom následne efektívnejšie pracovať.
V horúcom počasí by mali všetci podniknúť týchto päť preventívnych opatrení:
Sledujte čas – ak nemusíte, nechoďte von okolo poludnia a krátko po ňom, približne do tretej zvykne byť slnko najsilnejšie, čo vás vystavuje vyššiemu riziku chorôb z prehriatia
Vhodne sa oblečte – noste ľahké a svetlé oblečenie z priedušných materiálov ako je bavlna alebo novšie druhy, ktoré odpudzujú pot.
Nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare. A, skôr ako sa začnete obliekať, natrite sa vode odolným opaľovacím krémom, s ochranným faktorom najmenej SPF 15 a každé dve hodiny ho znovu naneste.
Pite – udržujte sa hydratovaní zopár pohármi vody pred, počas a po návrate z vonka alebo cvičenia. Vyhýbajte sa kofeínovým a alkoholickým nápojom.
Stavte na pravidelné prestávky – Oddýchnite si na chladnejšom mieste, napite sa a pokračujte.
Dodržiavajte odporúčania lekárov – pokračujte v užívaní všetkých predpísaných liekov podľa pokynov.
Horúčavy a symptómy vyčerpania z tepla:
- bolesti hlavy
- silné potenie
- studená, vlhká pokožka, zimnica
- závraty a mdloby
- slabý a rýchly pulz
- svalové kŕče
- rýchle a plytké dýchanie
- nevoľnosť, zvracanie alebo oboje
Ak máte tieto symptómy, choďte na chladnejšie miesto a okamžite sa schlaďte studenou vodou a rehydratujte sa. V prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.
Príznaky úžehu:
- teplá a suchá pokožka bez potenia
- silný a rýchly pulz
- zmätenosť a/alebo bezvedomie
- vysoká horúčka
- pulzujúce bolesti hlavy
- nevoľnosť, zvracanie alebo oboje
Ak máte tieto symptómy, vyhľadajte lekársku pomoc.
Zdroj:
https://newsroom.heart.org/news/5-ways-to-keep-your-heart-safe-in-extreme-heat
Foto: http://www.canva.com
- Šalvia lekárska: Kráľovná liečivých bylínŠalvia lekárska je skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárni.
- Tento rok si medzi svoje predsavzatia zaraďte aj zdravú pečeňMnohí z nás si príchod nového roka spájajú s príležitosťou dať si predsavzatia pre lepší život. Niekto chce schudnúť, ďalší sa zdravšie stravovať, iný viac cvičiť alebo prestať fajčiť. Tieto ciele sú často veľmi obmedzujúce a neudržateľné. To vedie k tomu, že ich väčšina do niekoľkých týždňov poruší a ďalší rok začína odznova s tými istými predsavzatiami. Ak chcete tento… Čítať viac: Tento rok si medzi svoje predsavzatia zaraďte aj zdravú pečeň
- Črevná chrípka: Ako sa ochrániť pred týmto tichým zabijakom trávenia?Črevná chrípka, známa aj ako gastroenteritída, je akútne ochorenie tráviaceho traktu spôsobené vírusmi, baktériami alebo parazitmi. Typickými príznakmi sú hnačka, vracanie, bolesti brucha, nevoľnosť a zvýšená teplota. Najčastejšie ju spôsobujú rotavírusy, norovírusy alebo adenovírusy, ktoré sa ľahko šíria najmä v kolektívoch. Predstavte si, že sa ráno zobudíte s pocitom, že niečo nie je v poriadku.… Čítať viac: Črevná chrípka: Ako sa ochrániť pred týmto tichým zabijakom trávenia?
- Zaľahnuté uši? Odhaľte najčastejšie príčiny a kedy treba spozornieť!Zaľahnuté uši môžu narušiť váš každodenný život. Či už ide o mierny tlak, znížený sluch, alebo pocit, že máte niečo v uchu, tento problém môže mať rôzne príčiny. Niektoré sú neškodné, inokedy môže ísť o varovanie vášho tela, že sa deje niečo vážnejšie. Ak vás trápi zaľahnutie uší už niekoľko dní, tu je prehľad možných… Čítať viac: Zaľahnuté uši? Odhaľte najčastejšie príčiny a kedy treba spozornieť!
- Cviky na ploché brucho: Stačí 10 minút denne!Chcete pevné a ploché brucho bez nekonečných hodinových tréningov? Týchto pár účinných cvikov vám môže pomôcť dosiahnuť viditeľné výsledky už za niekoľko týždňov. Ploché brucho. Stačí len 10 minút denne! Poďme na to. 1. Aktivácia brušných svalov (1 minúta) Na začiatok je dôležité prebudiť svaly: Dýchacie cvičenia: Sadnite si, vydýchnite všetok vzduch a zatiahnite brucho… Čítať viac: Cviky na ploché brucho: Stačí 10 minút denne!